„Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo įsigaliojimo atidėjimo terminas diskriminuoja negalią turinčius žmones“

/
„Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo įsigaliojimo atidėjimo terminas diskriminuoja negalią turinčius žmones“

Seimo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Vytautas Bakas trečiadienį įregistravo pasiūlymus dėl neįgaliųjų socialinės integracijos, siekdamas kuo greičiau ir tinkamai suteikti pagalbą negalią turintiems žmonėms. Pasak parlamentaro, šiuo metu įstatymo nustatyta ankstyvosios pagalbos paslauga nėra įteisinta ir teikiama, tačiau labai reikalinga ir laukiama asmenų, turinčių akivaizdžių negalių parodyti, ir jų šeimos narių. Be to, į šios pagalbos paslaugų teikimo ir organizavimo procesą V. Bakas siūlo labiau įtraukti nevyriausybines organizacijas.

„Lietuvoje kiekvienais metais skaičiuojama apie 2 tūkst. vaikų, 10 tūkst. darbingo amžiaus žmonių ir 11 tūkst. senjorų, kurie tampa neįgaliaisiais ir kuriems nuo pat negalios atsiradimo momento (gimimo, traumos, ligos) reikalinga ankstyvoji pagalba. Pagal dabartinį projekto variantą, visi šie žmonės ir jų artimieji ankstyvosios pagalbos sulauks tik nuo 2027 m. sausio 1 d. Ankstyvoji pagalba ypač svarbi negalią turinčiam žmogui ir jo artimiesiems pirmosiomis dienomis, kuomet negalios diagnozės dar nėra, dažnai užtrunka, todėl realiai žmonės lieka be jokios pagalbos“, – teigia Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininko pavaduotojas, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pavaduotojas V. Bakas. .

Seimo narys siūlo numatyti, kad šios paslaugos būtų pradėtos taikyti nuo šio įstatymo įsigaliojimo momento, ty nuo 2024 m. sausio 1 d. 

„Prieingu atveju, per ketverius metus beveik 100 artimųjų neįgaliųjų asmenų ir jų artimųjų nesulauks jokių ankstyvosios pagalbos paslaugų, nes įstatymas registravo komitetą šio įstatymo įsigaliojimo ta dalimi, kuri numato ankstyvosios pagalbos paslaugų teikimą, siūlo nukelti ketveriems metams. Toks ilgas įstatymo įsigaliojimo atidėjimo terminas yra nepagrįstas ir diskriminuojantis negalią turinčius žmones. Tai sukurs negrįžtamas pasekmes, kai laiku pagalbos negavusiam žmogui, pvz., naujagimiui, vėliau gali būti gerokai apsunkintas arba stipresnis integracijos procesas“, – sako parlamentaras.

Be to, pasak V. Bako, susiklostytų situacija, kai įstatymas įtvirtino valstybės ir savivaldybės pareigą ketverius metus neteikti jokių ankstyvosios pagalbos paslaugų. 

Parlamentaras į ankstyvosios pagalbos paslaugas teikimo ir organizavimo procesą siūlo įtraukti nevyriausybines organizacijas.

 „Įstatymo projektų įgyvendinimas yra labai svarbus neįgaliųjų asmenų, jų šeimos narių ir nevyriausybinių nuostatų organizavimas. Jos turi sukaupusios reikalingos patirties ir yra pasirengusios pagalbos teikti bendradarbiaujančios su valstybės ir savivaldybių institucijomis. Šiuo metu pagalbą neatlygintinai teikia nevyriausybinės organizacijos“, – įsitikinęs Seimo narys.

Demokratai Seime turi antrą didžiausią opozicinę frakciją, kuri priklauso 16 parlamentarų.

Susisiekti +370 (668) 42 227