Nepakankamas dėmesys kontrabandos problemoms daro žalą šalies ekonomikai ir galimai leidžia apeiti tarptautines sankcijas Baltarusijai ir Rusijai

/
Nepakankamas dėmesys kontrabandos problemoms daro žalą šalies ekonomikai ir galimai leidžia apeiti tarptautines sankcijas Baltarusijai ir Rusijai

Seimo narys Vytautas Bakas kreipėsi į Vidaus reikalų ir Finansų ministerijas, prašydamas informuoti, kaip buvo sureaguota ir kokių veiksmų imtasi po viešai paskelbtų žurnalistinių tyrimų, kuriuose atskleisti dideli kontrabandos mastai ir schemos.

„Pastaruoju metu viešoje erdvėje nuskambėjo ne vienas atvejis, kuomet pastebimas didelis ir nevaržomas kontrabandinių prekių judėjimas per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną. Nepakankamas dėmesys kontrabandos problemoms Lietuvoje daro žalą šalies ekonomikai, o taip pat galimai leidžia apeiti tarptautines sankcijas, kurios taikomos Baltarusijai ir Rusijai, taip nėra užtikrinamas jų veiksmingumas. Tai neabejotinai daro žalą valstybės reputacijai“, – teigia V. Bakas.

Pavyzdžiui, žiniasklaidos priemonės „Nexta“ tinklaraštininkai publikavo tyrimą apie kontrabandos schemas per Baltarusiją į Rusiją, kuriame minimos ir kelios Lietuvos įmonės. Pasak žurnalistų, Lietuvos teisėsauga tyrime minimų Lietuvos įmonių veikla nesidomėjo.

Taip pat Lietuvos žiniasklaidos priemonėse publikuotuose straipsniuose teigiama, kad traukinių ešelonai su kontrabandinėmis cigaretėmis Lietuvoje išvengia rentgeno patikros, nes įrenginys sugedo dar 2016 metais, o kontrabandos mastai iš Baltarusijos tiek išaugo, kad dabar telieka fiksuoti rekordus.

V. Bakas Vidaus reikalų ir Finansų ministerijų prašo informuoti, kokių veiksmų ėmėsi ar planuoja imtis pačios ministerijos ar jų valdymo srityje esančios teisėsaugos institucijos, kad būtų suvaldyti didėjantys kontrabandos per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną mastai, kad būtų užtikrintas kontrabandos organizatorių, bendrininkų teisinė atsakomybė.

Lietuvoje sukurta pakankamai įrankių kontrabandai pažaboti. Vienas iš jų – Lietuvos Respublikos civilinio turto konfiskavimo įstatymas, kuris leidžia iš kontrabanda besiverčiančių asmenų paimti turtą, įgytą iš kontrabandos. Taip pat norėtųsi aiškesnių atsakymų, kuri iš tarnybų, turinčių teisę vykdyti kriminalinę žvalgybą, imasi atsakomybės šioje srityje.

 

Lietuvos Respublikos Seimo archyvo nuotr.

Fotografė Olga Posaškova

Susisiekti +370 (668) 42 227