Nuo 2021 m. rugsėjo 15 dienos Vytautas Bakas prisijungė prie Seimo Žmogaus teisių komiteto. Pradėdamas darbą komitete parlamentaras pasiūlė į komiteto darbotvarkę įtraukti klausimą, susijusį su žmogaus teisių užtikrinimu pandemijos laikotarpiu, ir šiam siūlymui buvo pritarta.
„Tarptautinių organizacijų pranešimuose apie žmogaus teisių padėtį pandemijos laikotarpiu teigiama, kad COVID-19 pandemijos sukelta krizė peraugo į ekonominę, socialinę krizę, dar labiau išryškino egzistuojančius nesutarimus visuomenėje, pažeidžiamumą ir atskirtį, įskaitant trūkumus žmogaus teisių srityje (pilietinių, kultūrinių, ekonominių, politinių ir socialinių teisių). Pavyzdžiui, Europos Komisijos 2021 m. liepos 20 d. ataskaitoje „Teisės viršenybės situacija Europos Sąjungoje“ atkreipiamas dėmesys į pagrindinių žmogaus teisių ribojimų pagrįstumą pandemijos laikotarpiu, taip pat ir teisės į susirinkimų, žodžio laisvę, viešųjų paslaugų prieinamumą (sveikatos, švietimo), neįgaliųjų padėtį“, – teigia Seimo narys.
Anot parlamentaro, jo iki šiol turėta darbotvarkė dažnai visiškai teisingai tapatinama su nacionalinio saugumo klausimais: „Iki šiol dirbau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komitete, kurį laiką jam vadovavau. Džiaugiuosi, kad su šiuo komitetu gynybos ir antikorupcijos srityse mums pavyko pasiekti proveržį – priimti įstatymus, kurie labai prisideda prie korupcijos užkardymo pastangų, pavyko išskaidrinti krašto apsaugos sistemą ir sustiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus. Dėkoju partneriams, nevyriausybinėms organizacijoms, dirbančioms nacionalinio saugumo srityje. Visiems NSGK kolegoms, partneriams linkiu nesustoti ir pasirūpinti, kad saugumo darbotvarkė visada būtų atstovaujama solidžiai, efektyviai ir sulauktų visuomenės dėmesio bei paramos.“
Parlamentaras pabrėžė, kad pagrindinių savo veiklos krypčių nekeičia. „Tikiuosi praplėsti Žmogaus teisių komiteto kompetencijų ir nagrinėjamų temų ratą įtraukdamas antikorupcines, teismų stiprinimo ir skaidrinimo, pilietinės visuomenės įgalinimo temas, aktyviai prisidėsiu prie negalią turinčių asmenų teisių užtikrinimo, tam taip pat pasirinkau dirbti ir Seimo Neįgaliųjų teisių komisijoje“, – teigia V. Bakas.
Pandemijos ir neteisėtos migracijos krizės iškėlė daug naujų aktualių su žmogaus teisėmis susijusių klausimų, tad, Seimo nario nuomone, šiuo metu ypač svarbu stiprinti Seimo Žmogaus teisių komitetą. Komitete, prisijungus teisininko išsilavinimą turinčiam V. Bakui, dirbs aštuoni Seimo nariai.
Nuotrauka O. Posaškovos.